NBNC75BJP9 - BNC 75 ohm Cable Connector, RearTWIST series, Pin 1,6 mm, Shield 6,47 mm
Neutrik
Prezzo di listino da scontare (IVA esclusa) SKU: NBNC75BJP9
BNC 75 ohm Cable Connector, RearTWIST series, Pin 1,6 mm, Shield 6,47 mm
Connettore BNC maschio volante. Serie rearTWIST HD, progettata per cavi con diametro standard (Shield 6.47 mm e Pin 1.6 mm) e alta velocità di trasmissione dati (HD). Impedenza a 75 ohm e il brevetto rearTWIST garantisce facile utilizzo anche in applicazione a elevata densità. Disponibili come opzioni anelli e boccole di identificazione colorati.
Features & Benefits
  • True 75 ohm design meets the stringent HDTV / DVD requirements
  • Snug-fit center pin insert provides tactile feedback
  • Excellent cable protection and retention
  • Precise Swiss machined brass parts for outstanding durability
  • Accessories include color coded boots in 10 standard colors, crimp tool and dies
Product
  • Title NBNC75BJP9
  • Connection Type BNC 75 ohm
  • Gender male
Electrical
  • Contact resistance ≤ 3 m ohm (inner)
  • Contact resistance ≤ 2 m ohm (outer)
  • Dielectric strength 1,5 kVDC
  • Insulation resistance > 5 Gohm
  • Rated voltage <50 V
  • VSWR ≤1.050/>32 dB up to 1 GHz
  • ≤1.065/>30 dB up to 2 GHz
  • ≤1.100/>26 dB up to 3 GHz
Mechanical
  • Cable O.D. 6.3 mm
  • Cable retention > 30 N (Center)
  • Crimp size 6,47 Hex crimp (shield) acc. IEC 60803 (die designation E)
  • Crimp size (pin) 1,6 Square crimp (pin) acc. IEC 60803 (die designation 2)
  • Insertion force < 25 N
  • Lifetime > 1000 mating cycles
  • Wiresize
  • Locking device Bayonett
  • Cable anchoring Jacket crimping
Environmental
  • Temperature range -30 °C to +85 °C