NBNC75BLP7X - BNC 75 ohm Cable Connector, RearTWIST series, Pin 1,07 mm, Shield 6,47 mm
Neutrik
Prezzo di listino da scontare (IVA esclusa) SKU: NBNC75BLP7X
BNC 75 ohm Cable Connector, RearTWIST series, Pin 1,07 mm, Shield 6,47 mm
Connettore BNC maschio volante. Serie RearTWIST, impedenza 75 ohm, specificatamente progettato per la trasmissione di segnali video ad alta risoluzione. Design esclusivo della parte isolante e del pin di contatto che garantiscono bassi valori di perdita per i segnali 4K e 8K. Compatibile con i connettori BNC standard da pannello.
Features & Benefits
  • Optimized contact pin and insulator design for UHD-data transmissions
  • Proven rearTWIST technology
  • Swiss antraloy plating
  • Fully compatible with conventional BNC chassis connectors
  • Improved return loss values at high frequencies
Product
  • Title NBNC75BLP7X
  • Connection Type BNC 75 ohm
  • Gender male
Electrical
  • Contact resistance ≤ 3 m ohm (inner)
  • Contact resistance ≤ 2 m ohm (outer)
  • Dielectric strength 1.5 kVDC
  • Impedance 75 ohm
  • Insulation resistance > 5 Gohm
  • Rated voltage < 50 V
  • VSWR ≤1.06 / >30 dB up to 6 GHz
  • ≤1.13 / >24 dB up to 12 GHz
  • ≤1.22 / >20 dB up to 18 GHz
Mechanical
  • Cable O.D. 6.3 mm
  • Cable retention > 30 N (center)
  • Crimp size 6.47 Hex crimp (shield)
  • Crimp size (pin) 1.07 crimp
  • Cable anchoring Jacket crimping
Material
  • Contacts Brass (CuZn35Pb2), 0.2 µm AuCo (center contact)
  • Shell Brass (CuZn39Pb3)
  • Shell plating Antraloy
  • Insert PP
Environmental
  • Temperature range -30 °C to +85 °C