NBNC75BLP9 - BNC 75 ohm Cable Connector, RearTWIST series, Pin 1,6 mm, Shield 6,47 mm
Neutrik
Prezzo di listino da scontare (IVA esclusa) SKU: NBNC75BLP9
Disponibile
BNC 75 ohm Cable Connector, RearTWIST series, Pin 1,6 mm, Shield 6,47 mm
Connettore BNC maschio volante. Serie rearTWIST HD, progettata per cavi con diametro standard (Shield 6.47 mm e Pin 1.6 mm) e alta velocità di trasmissione dati (HD). Impedenza a 75 ohm e il brevetto rearTWIST garantisce facile utilizzo anche in applicazione a elevata densità. Disponibili come opzioni anelli e boccole di identificazione colorati.
Features & Benefits
  • True 75 ohm design meets the stringent HDTV / DVD requirements
  • Snug-fit center pin insert provides tactile feedback
  • Excellent cable protection and retention
  • Precise Swiss machined brass parts for outstanding durability
  • Accessories include color coded boots in 10 standard colors, crimp tool and dies
Product
  • Title NBNC75BLP9
  • Connection Type BNC 75 ohm
  • Gender male
Electrical
  • Contact resistance ≤ 3 m ohm (inner)
  • Contact resistance ≤ 2 m ohm (outer)
  • Dielectric strength 1,5 kVDC
  • Impedance 75 ohm
  • Insulation resistance > 5 Gohm
  • Rated voltage <50 V
  • VSWR ≤1.050/>32 dB up to 1 GHz
  • ≤1.065/>30 dB up to 2 GHz
  • ≤1.100/>26 dB up to 3 GHz
Mechanical
  • Cable O.D. 6.3 mm
  • Cable retention > 30 N (Center)
  • Crimp size 6,47 Hex crimp (shield) acc. IEC 60803 (die designation E)
  • Crimp size (pin) 1,6 Square crimp (pin) acc. IEC 60803 (die designation 2)
  • Insertion force < 25 N
  • Lifetime > 1000 mating cycles
  • Wiresize
  • Locking device Bayonett
  • Cable anchoring Jacket crimping
Material
  • Contacts Brass (CuZn35Pb2), 0.2 µm AuCo (Center contact)
  • Insert PTFE
  • Shell Brass (CuZn39Pb3)
  • Shell plating Optalloy®
Environmental
  • Temperature range -30 °C to +85 °C