Prezzo di listino da scontare (IVA esclusa) SKU: HYPERD/AVIDA12/5HDR
Disponibile
Portable SDI or HDMI 5" monitor, recorder and scopes up to Ultra HD
Video Assist 5" 12G HDR è un monitor HDR da 5" super luminoso da 2500 nit che supporta i LUT 3D e dispone di scope professionali insieme a potenti strumenti di assistenza che aiutano a impostare con precisione la messa a fuoco, l'esposizione e le inquadrature.
Technical characteristics
Connections
  • SDI video inputs: 1 x Micro BNC
  • SDI video outputs: 1 x Micro BNC
  • SDI rates: 270 Mb, 1.5 G, 3 G, 6 G, 12 G
  • HDMI 2.0a video inputs: 1 x HDMI 2.0a
  • HDMI 2.0a video outputs: 1 x HDMI 2.0a
  • Analog audio inputs: none, embedded audio only
  • Analog audio outputs: 1 x 3.5 mm headphone mini-jack
  • Built in speaker: mono
  • Screen dimensions: 5" 1920 x 1080
  • Screen brightness: 2500 nits
  • Screen color: P3 wide color gamut
  • SDI audio inputs: 16 channels embedded via 12G SDI
  • SDI audio outputs: 16 channels embedded via 12G SDI
  • HDMI audio inputs: 8 channels embedded via HDMI 2.0a
  • HDMI audio outputs: 8 channels embedded via HDMI 2.0a
  • Remote control: none
  • SD interface: 1 x UHS II SD slot
Video standards
  • SDI SD video standards: 525i 59.94 NTSC, 625i 50 PAL
  • SDI 4K video standards: 4Kp 23.98 DCI, 4Kp 24 DCI, 4Kp 25 DCI, 4Kp 29.97 DCI, 4Kp 30 DCI
  • SDI compliance: SMPTE 259M, SMPTE 292M, SMPTE 296M, SMPTE 425M, SMPTE 2084
  • SDI metadata support: HD RP188
  • Audio sampling: 48 kHz 24 bit
  • Video sampling: 4:2:2 YUV
  • Color precision: 10 bit
  • Color space: REC 601, REC 709, REC 2020
  • HDR support: HDR10, Hybrid Log Gamma
  • SDI RAW: Blackmagic RAW
  • HDMI SD video standards: 525i 59.94 NTSC, 625i 50 PAL
  • HDMI 4K video standards: 4Kp 23.98 DCI, 4Kp 24 DCI, 4Kp 25 DCI
  • HDMI color precision: 10 bit
  • HDMI HDR support: HDR10, Hybrid Log Gamma
  • Copy protection: HDMI input cannot capture from copy protected sources
Media
  • Media type: SDXC UHS II, SDXC UHS I and SDHC UHS I SD cards
Supported codecs
Control
  • External control: SDI and HDMI start or stop and Time Code run
Blackmagic RAW supported cameras
  • Canon: Canon EOS C300 Mark II
  • Leica: Leica SL2 S, Leica SL3 S
  • Nikon: Nikon Z 6, Nikon Z 7, Nikon Z 6II, Nikon Z 7II
  • Sony: Sony FX3, Sony FX30
  • Sigma: Sigma fp, Sigma fp L
  • Z CAM: Z CAM E2, Z CAM E2 M4, Z CAM E2 F6, Z CAM E2 S6
Software included
  • Blackmagic OS, Scopes
Scopes
  • Scopes: Waveform, RGB parade, vector, RGB histogram
Operating systems
  • Mac: Mac 13.0 Ventura, Mac 14.0 Sonoma or later
  • Windows: Windows 11
Power requirements
  • Power supply: 1 x external 12 V power supply, compatible with Sony NP F style batteries (batteries not included)
Environmental specifications
  • Operating temperature: 0 to 40 °C
  • Storage temperature: -20 to 45 °C
  • Relative humidity: 0 to 90 % non condensing
Physical specifications
  • Dimensions: 148 x 93 x 31 mm
  • Weight: 0.4 kg
What’s in the box
  • Blackmagic Video Assist 5” 12G HDR