SKU: BOOMAXISPOT30
Available
19 Available items Available in Italian warehouse
100 Available items Available in European warehouse
30 W high brightness lyre spot with RGB LED ring, Strobo effect, 7 color & 7 Gobos wheels
30 W LED Spot moving head fixture with very high brightness and RGB LED ring, ideal for DJs thanks to its compact case and its numerous automated programs. It is equipped with a 7-color wheel and a 7-Gobo wheel. Shake effect, variable speed Strobe and a 0 to 100% linear dimmer. 10 / 12 channel DMX. Also works with music mode.
Technical characteristics
  • 1 x 30 W CREE very high brightness LED
  • 7 Gobo wheel
  • Gobo shake effect
  • Strobo effect
  • Operating modes: auto, sound, DMX
  • Pan / Tilt: 540° - 270°
  • 7 color wheel
  • Controllable by 10 or 12 channel DMX
  • Very linear 0 - 100% dimmer + variable speed Strobo effect
  • Very fast Pan / Tilt movements
  • LED ring for extra effect
  • Supply voltage: 100 - 240 VAC 50/60 Hz
  • Light beam angle: 13°
  • Fuse: T 1A
  • IP20
  • Power consumption: 90 W max.
  • Dimensions: 160 x 150 x 285 mm