SKU: ELOHA1600
Available
50 Available items Available in European warehouse
2 x 800 W @ 4 ohm Class-H professional PA power amplifier
Class-H power amplifier with 100 Hz high-pass / low-pass filter, 2 x 800 WRMS power into 4 ohms, ready to meet all professional audio needs.
The Elokance HA 1600's flexible power delivery allows it to adapt to various PA configurations. With damping of over 300 at 1 kHz into 8 ohms, a TRMC of over 60 dB, and a signal-to-noise ratio of over 105 dB, this amplifier delivers clear and precise sound with minimal distortion even on the most challenging loads.
Areas of use
  • Live events
  • Fixed PA installations
  • Recording studios
Technical characteristics
  • Class-H
  • RMS power at 8 ohm: 2 x 500 W
  • RMS power at 4 ohm: 2 x 800 W
  • RMS power at 2 ohm: 2 x 1000 W
  • RMS power at 8 ohm bridged mode: 1600 W
  • RMS power at 4 ohm bridged mode: 2000 W
  • Input connectors: Combo XLR / jack
  • Output connectors: terminal block, Neutrik speakON, XLR (link)
  • Freq. response: 20 Hz - 20 kHz
  • Damping factor (1 kHz @ 8 ohm): 300
  • SNR: > 105 dB
  • Filter cut-off frequency: 100 Hz