SKU: 402055-75PH
hd AudioScreenSys - L/R sound system with FIRDSP, PHOENIX connectors, Active+Passive speaker set, 300 W power amps, 4 sound Presets, 4 Mic presets, integrated subwoofers, matching to 75" screen height
The hd AudioScreenSys is the perfect solution when loud sound levels are required for audio diffusion in public buildings, educational institutions, museums, conference rooms, training rooms, and hotels. As the usual for hd, loudness is paired with audiophile quality, not forgetting important sonic aspects like pure speech intelligibility. Adding the optionally available wireless audio interface, the unit becomes BYOD-ready. This all-in-one stereo sound reinforcement solution integrates subwoofers and 4+2In DSP amplifier to work close to large screens, LED walls and projection surfaces in mobile or fixed multimedia applications. The hd AudioScreenSys consists of one active column speaker and one passive column speaker. Each column speaker is equipped with a 3.5“+1“ dual-concentric midrange-tweeter unit with two additional 3“ D‘Appolito woofers and a subwoofer array of five 3.5“ long-throw woofers. This arrangement produces directional vertical dispersion in the low-mid range and provides greater coverage. The active column speaker contains all the amplifier electronics for the entire left/right system. Our 4+2In/4Out high-end hd ProDSP platform with highly efficient 4-channel Class D amplifiers with a total of 300 W RMS ensures the highest operational reliability, unique headroom and the best possible audio quality at all times for presentations, video conferences and music playback.
Technical characteristics
  • Principle active 2.1 multi-media system
  • Amplifiers power 300 W
  • Frequency range 45 Hz – 22 kHz
  • SPLmax 111 dB
  • Connections BT (optional), 1x Stereo 3,5mm-Jack line input 2x 3,5mm-jack input Mic (sym.) 1x Mini-USB 1x 4-pole power socket for 24V power supply
  • Controls volume pot, 2x preset buttons, pairing button
  • Dimensions (W x H x D) suitable for 75″ TV: 108 x 960 x 104 mm