SKU: HPAMPA120
Available
100 Available items Available in European warehouse
120 W PA mixer / amplifier with USB and Bluetooth inputs
The HPA MPA120 amplifier / mixer is a powerful and versatile tool designed for PA applications and 100 V line installations. With an output power of 120 WRMS, this amplifier can handle a variety of installation scenarios with ease, thanks to its low impedance (4 ohm), 70 and 100 V main outputs.
There are 3 inputs: two MIC / line inputs equipped with microphone priority and Phantom power on Euroblock connectors and one 6.35 mm RCA / jack line input; this makes the MPA120 ideal for a multitude of audio sources. The integrated USB/Bluetooth drive adds an extra level of convenience, allowing you to stream music or audio content directly from USB devices or via Bluetooth, while the AUX input on 3.5 mm mini-jack offers an additional option for connecting portable audio devices. The LED VU meter provides instant visual feedback on output levels, making it easy to precisely control volume. There is also a bass / treble tone control.
Technical characteristics
  • PA (Public Address) 100 V line amplifier / mixer
  • 3 inputs
    • 2 MIC / line inputs with MIC priority and Phantom power on Euroblock
    • 1 x 6.35 mm line RCA / jack inputs
  • USB / Bluetooth interface
  • AUX input on 3.5 mm mini-jack
  • Total output power: 120 WRMS
  • Main output: 4 ohms, 70 V, 100 V
  • 2-band tone control
  • VU meter
  • Broadcast a message via micro SD card
  • Electronic, thermal and electrical protection
  • Frequency response: 80 Hz to 17 kHz
  • THD: < 1% at 1 kHz
  • Power consumption: 165 W max.
  • Power supply: 220 - 240 VAC 50/60 Hz
  • Dimensions: 270 x 60 x 190 mm