SKU: ELOELO10MK2
Available
50 Available items Available in European warehouse
200 W, 2 ways passive loudspeaker, 10" woofer 1" tweeter
Passive loudspeaker of 200 WRMS at 8 ohm. It adopts a 10" woofer and a 1" tweeter.
Add a subwoofer from Elokance's ELO SUB series and you have the perfect DJ system.
Technical characteristics
  • Type: passive speaker
  • Woofer: 250 mm
  • Tweeter: 25.4 mm
  • RMS power: 200 W
  • Max. power: 400 W
  • Frequency response: 65 Hz -19 kHz -10 dB
  • Max. SPL: 127 dB
  • Sensitivity: 97 dB/W/m
  • Nominal impedance: 8 ohm
  • Corss-over frequency: 2.5 kHz