SKU: ELOEPROSUB18
1000 W high-end 18" passive subwoofer
High-end subwoofer with custom 18" speaker, neodimium magnet, perfect for reinforcing your audio system at low frequencies. Power 1000 WRMS, a perfect complement to the ePro series of speakers. Its structure in 18 mm thick wood and high quality granite paint ensure unfailing durability and reliability.
Ideal for fixed installations in clubs, restaurants and bars.
Technical characteristics
  • Woofer size: 18"
  • Woofer magnet: neodymium
  • Woofer brand: custom made
  • Woofer voice coil: 4"
  • RMS power: 1000 W
  • Peak power: 2000 W
  • Frequency range (-10 dB): 35 - 280 Hz
  • Frequency range (-3 dB): 40 - 270 Hz
  • Sensitivity: 98 dB/W/m
  • Max. SPL: 131 dB
  • Impedance: 8 ohm
  • Cross-over frequency: 270 Hz
  • Input connector: Neutrik NL4
  • Output connector: Neutrik NL4
  • Cabinet material: 18 mm birch plywood
  • Cabinet surface: high quality granit German paint
  • Cabinet design: band-pass
  • Base Cup: 20 mm thread