SKU: MACSILENTPAR7X10W6IN
Available
100 Available items Available in European warehouse
7 x 10 W 6-in-1 RGBWA/UV LED Par projector
7 x 10 W 6-in-1 LED Par projector (RGBWA/UV). Designed for indoor use, it offers multiple applications, all without any ventilation noise. Its 6-in-1 LEDs spread professional colored beams, for effects that can be controlled in DMX, in automatic mode or via the supplied wireless remote control. It offers an electronic strobe, a variable dimming curve from 0 to 100% and cascade connection capabilities. The SilentPAR 7X10W 6IN1 features a four-button touch control panel and an LCD screen for menu access. It supports 3-pin DMX connectivity and IR remote control (included). Thanks to its flicker-free operation, the device is suitable for TV broadcasting and cinema. Two DMX channel modes (6 or 10 channels) allow you to control different levels of functionality. The projector has a powerCON input and an internal switching power supply. Compatible with a voltage of 110 and 240 V, it boasts a maximum consumption of 70 W. Its aluminum NFC housing ensures silent operation, without fan noise. The SilentPAR 7X10W can be mounted on a floor stand or suspended from a platform using the integrated double bracket (clamps sold separately).
  • Light sources: 7 x 10 W RGBWA/UV 6-in-1 LEDs
  • Light beam angle: 45°
  • Variable Strobo function
  • Dimmer 0-100 %
  • Silent aluminum NFC box, no fan noise
  • Perfect color mixing thanks to its 6-in-1 LEDs
  • DMX channels: 6 or 10 channels
  • Max. consumption: 70 W
  • Double mounting bracket for positioning on the ground and easy hanging
  • Powered by powerCON connector
  • Possible link via powerCON power cable
  • Carton dimensions (L x W x H): 270 x 252 x 90 mm
  • Gross weight: 3, 2 kg
  • Power supply: 100 - 240 VAC 50/60 Hz
  • Fuse: F 3 A / 250 V