Mean-Well HDR-100-48 - Ultra slim step shape DIN rail power supply, 48 V DC, 100 W
Visual Productions
prices may have variations due to the currency fluctuation
SKU: Mean-Well HDR-100-48
Available
9 Available items Available in Italian warehouse
Ultra slim step shape DIN rail power supply, 48 V DC, 100 W
HDR-100-48 is an ultra-thin 48 VDC DIN rail power supply with 100 W of power. It is part of a lineup suitable for installation on TS-35/7.5 or TS-35/15 mounting rails.
The body is 70 mm wide (4SU), which saves space in cabinets. The entire series adopts full-range AC input from 85 VAC to 264 VAC (277 VAC operating) and complies with EN 61000 - 3 - 2. It features constant current mode for overload protection, suitable for various inductive or capacitive applications.
Main features
  • Ultra slim design with 70 mm (4SU) width
  • Universal input 85 - 264 VAC (277 VAC operational)
  • No load power consumption < 0.3 W
  • Pass LPS (Limited power source) for blank type
  • DC output voltage adjustable
  • Cooling by free air convection (working temperature:-30 to 70 °C)
  • DIN rail TS-35 / 7.5 or 15 mountable
  • Protections: short  circuit / overload / over voltage
  • Isolation class II
  • Over voltage category
  • LED indicator for power on
  • 3 years warranty
Technical characteristics
Output
  • DC voltage: 48 V
  • Rated current: 1.92 A
  • Current range: 0 - 1.92 A
  • Rated power: 92.2 W
  • Ripple & noise (max.): 40 mVp-p
  • Voltage adj. range
    • Pass Lps: 48 - 48.7 V
    • Non Lps: 43.2 - 55.2 V
  • Voltage tolerance: ±1.0%
  • Line regulation: ±1.0%
  • Load regulation: ±1.0%
  • Setup, rise time: 500 ms, 60 ms  / 230 VAC
  • Hold up time (typ.): 30 ms  / 230 VAC
Input
  • Voltage range: 85 - 264 VAC (277 VAC operational)
  • Frequency range: 47 - 63 Hz
  • Efficiency (typ.): 90%
  • AC current (typ.): 1.6A / 230 VAC
  • Inrush current (typ.): 70 A / 230 VAC (cold start)
Protection
  • Overload voltage: 56.5 - 64.8 VDC, protection type: shut down o/p voltage, re-power on to recover
Enviroment
  • Working temp.: -30 to 70 °C (refer to "Derating Curve")
  • Working humidity: 20 to 90% RH non-condensing
  • Storage temp., humidity: -40 to 85 °C, 10 to 95% RH non-condensing
  • Temp. coefficient: ±0.03% / °C (0 - 50 °C) RH non-condensing
  • Vibration: 10 - 500 Hz, 2G 10 min./1 cycle, period for 60 min. each along X, Y, Z axes; mounting compliance to IEC60068-2-6
  • Operating altitude: 2000 m
Safety & EMC
  • Withstand voltage: I/P-O/P: 4 kVAC
  • Isolation resistance: I/P - O/P: 100 Mohm / 500 VDC / 25 / 70 % RH
Others
  • MTFB: 856.5 K hrs min. MIL-HDBK-217F (25 )
  • Dimension (W x H x D)70 x 90 x 54.5 mm