SKU: EVOEVOBEAM60CR
Available
9 Available items Available in Italian warehouse
5 Available items Available in European warehouse
60 W LED high-performance Beam moving head
High-performance Compact Range Beam moving head featuring a 60W LED, 7500K and ultra-sharp optics in a compact case!
Easy to use, it features a 1.2" TFT color display for quick and convenient setup. It can be controlled via DMX, automatically or with sound detection. With forced air cooling, the EVO Beam 60-CR is designed to operate without interruptions.
Technical characteristics
  • LED Beam bezel of the Evolite Compact Range series
  • Pan rotation 360° / 540° / 630° and TILT 90° / 180° / 270° rotation
  • Equipped with a 60 W white 7500 K LED
  • Control modes: DMX cable, automatic, automatic with sound detection
  • 2 DMX modes: 9 or 11 channels
  • Beam angle: 2°
  • Ultra-clear optics
  • Very dynamic and varied automatic modes
  • 14-colour wheel + white
  • 17 Gobo fixed wheel
  • 8-sided rotating prism
  • 1.2" TFT colour display
  • Luminous flux: 59,728 lx @ 2.5 m
  • Comes with Omega mounting brackets
  • Forced ventilation cooling
  • Power consumption: 105 W max