SKU: EVOEVOSPOT60CR
Available
50 Available items Available in European warehouse
60 W LED Spot moving head
High-performance Spot moving head from the Compact Range series, featuring a 60 W 7500 K LED and ultra-clear optics in a compact housing.
Easy to use, it features a 1.2" TFT color display for quick setup. It can be controlled via DMX, automatically, or automatically with sound detection. With forced-air cooling, the EVO Spot 60-CR is designed for non-stop operation. With this spotlight, you can create spectacular lighting effects and significantly enhance live performances.
Areas of use
  • DJ sets
  • Nightclubs
  • Clubs
  • Bars
  • Restaurants
  • Reception halls
Technical characteristics
  • LED spotlight type bezel of the Evolite Compact Range series
  • Pan rotation 360° / 540° / 630° and Tilt 90° / 180° / 270° rotation
  • Equipped with a 60 W white 7500 K LED
  • Control modes: DMX cable, automatic, automatic with sound detection
  • 2 DMX modes: 10 or 12 channels
  • Beam angle: 14°
  • Motorized focus
  • Ultra-clear optics
  • Very dynamic and varied automatic modes
  • Totem modes (180°)
  • 8-colour wheel + white
  • Wheel with 6 rotating Gobos
  • 3 faceted rotating prism
  • 1.2" TFT colour display
  • Luminous flux: 13,072 lux @ 2.5 m
  • Comes with omega mounting brackets
  • Forced ventilation cooling
  • Power consumption: 100 W max