SKU: EVOFUSION350BSW
Available
50 Available items Available in European warehouse
350 W hybrid head Beam / Spot / Wash, motorised zoom, fixed / rotating Gobos, 3-facet prism, set with 2 pcs. + flight case included
Set includes 2 Evolite Fusion 350 BSWs, a flight case and two omega brackets.
User benefits
  • 3-in-1 versatility: Beam, Spot, Wash
  • Light output up to 30,000 lux at 5 meters
  • Smooth adjustment of the projection angle with motorized zoom from 12 to 36°
  • Three-phase motors for high-precision Pan (540°) and Tilt (270°) movements
  • Forced ventilation with thermal control
  • Flight case included
Areas of use
  • Concerts
  • Clubs
  • Dance floors
  • Outdoor events
Technical characteristics
  • Type: hybrid LED Beam / Spot / Wash headlamp
  • Pan: 540° and Tilt: 270°, 8 / 16 bit rotation
  • Light source: 350 W white LED (8000 – 8400 K, 9000 lumen)
  • Control modes: DMX
  • DMX channels: 16 or 24
  • Zoom: motorised
  • Dimming: 0 to 100% linear
  • Filter: frost filter
  • Focus: motorised
  • Beam angle: adjustable from 12° to 36°
  • Colour wheel: 8 colours + CTO filter + white
  • CTO filter: 3200 K on colour wheel
  • Rotating Gobos: 7 interchangeable glass gobos (16.9 mm diameter)
  • Fixed Gobos: 11 metal gobos
  • Gobo morphing: via dual Gobo wheels
  • Prism: 3-facet rotating prism
  • Movement: high precision with three-phase motors
  • Strobe: adjustable speed and macro effects
  • Repositioning: automatic
  • Display: 1.7" TFT colour screen
  • Luminous flux: max. 30,000 lx @ 5 m
  • Mounting: supplied with omega brackets
  • Cooling: forced-air, temperature-controlled
  • Power consumption: max. 470 W