SKU: EVOLUMINAH200SET
Available
50 Available items Available in European warehouse
2 x 200 W LED moving heads, rotating and fixed Gobos, adjustable beam from 4.3° to 36.2°, creative effects (prism and Frost), 2 pcs. + flight case
These moving heads are equipped with 200 W white LEDs, which offer an impressive light output of 8000 lm and an adjustable beam that goes from 4.3° to 36.2°. This range of values ​​allows for both focused and wide beams, ideal for covering large scenes ensuring precise and dynamic lighting. Automatic repositioning and 16-bit resolution ensure smooth and precise movements, with 540° Pan and 265° Tilt rotations, covering the entire scene.
Technical characteristics
  • 2 Lumina H200 evolite moving heads delivered in a flight case
  • Light source: 200 W white LED
  • Pan: 540° (2.62 s), Tilt: 265° (1.3 s)
  • Luminous flux: 8000 lumens, 61,600 lx @ 5 m @ 4.3°
  • LED life: 20,000 hours
  • Control: remote ON/OFF via DMX
  • Ballast: switching power supply
  • Beam angle: 4.3° to 36.2°
  • 16-bit resolution
  • Automatic repositioning
  • Colors: 11+ white, indexable and two-way rainbow effect
  • Color bounce
  • Gobos: outside Æ 13.9 mm / inside Æ 11 mm
  • Actual indexing and gobo shaking
  • Distinctive Gobo animation effect
  • DMX channels: 21 / 17
  • Fixed Gobo wheel: 17 gobos
  • Rotating Gobo wheel: 8 interchangeable Gobos
  • Motorized autofocus
  • Full dimming from 0 to 100%
  • Various strobes
  • 8-facet rotating prism
  • Frost
  • RDM function to change DMX address, display, X/Y reverse, etc.
  • Software update via DMX or USB
  • Hibernation in case of loss of DMX for a predefined period of time
  • Base temperature indication, LED
  • Automatic change of fan speed according to temperature
  • 2.4" LCD display
  • Automatic locking and flipping
  • Maximum power consumption: 305 W
  • Power supply: self-adjusting electronics
  • Power IN / OUT: powerCON
  • 3 and 5-pin DMX connectors
  • Input voltage range: 100 - 240 VAC 50-60 Hz
  • Fuse T 5 A , 250 V
  • IP20
  • Dimensions: 530 x 358 x 245 mm