SKU: MACAURORA150SET
Available
1 Available Available in Italian warehouse
50 Available items Available in European warehouse
Set of two 150 W 3-in-1 white LED moving head with zoom, Gobos, Prism, Frost and Strobe, DMX, auto and audio control + sturdy flight case
Set consisting of 2 x Mac Mah Aurora 150 BSW and a sturdy flight case.
As a light source, it uses a 150 W white LED, combined with a flexible optical system that allows you to switch from a narrow beam of 2° to a wide aperture of 28°. The angle reducer enhances the Beam effects, while the Frost filter creates soft and enveloping atmospheres in Wash mode, perfect for smooth transitions from impactful effects to more "delicate" scenarios.
The integrated LCD display simplifies the management of the parameters directly from the fixture. Powered via powerCON, Mac Mah Aurora 150 BSW has a low consumption of 200 W, offering energy efficiency and at the same time high performance. Thanks to its versatility and compact size, it is a must-have for those who want to expand their setup with a dynamic and easy-to-manage projector for any type of event.
Customer benefits
  • Fluid and precise movements of the moving head
  • The energy consumption of just 200 W does not affect performance
  • Easy to transport and install thanks to its small size
Areas of use
  • Light designer
  • DJ performer
  • Event organisers
  • Shows
  • Fixed installations
Technical characteristics
  • 2 moving heads in a flightcase
  • 3-in-1 hybrid Beam / Spot / Wash moving head
  • 150 W white LED
  • Beam angle from 2° to 28°
  • Angle reducer for Beam effect
  • Electronic focus
  • Frost function for Wash effect
  • Strobe function with built-in effects
  • Pan / Tilt movements: 540° / 270° with correction and adjustable movement speed
  • Control modes: DMX, auto, Master/Slave, sound
  • DMX channels: 17 / 20
  • Linear dimmer from 0 to 100%
  • 8 colors wheel + white
  • Wheel of 7 fixed Gobos with Gobo Shake effect
  • Wheel of 6 rotating Gobos with Gobo Shake effect
  • Bi-directional rotating 3-facet prism
  • Frost filter
  • LCD
  • Power supply: 100 - 240 VAC 50/60 Hz, powerCON connector
  • Power consumption: 200 W
  • Flight case for 2 light fixtures made of very strong 9 mm plywood, 4 transport wheels