SKU: MACIZY120WASH
Available
5 Available items Available in Italian warehouse
50 Available items Available in European warehouse
120 W RGBW 4-in-1 LED wash, 14 DMX channels, 25 flashes/s Strobe, extended Pan / Tilt movements
Mac Mah IZY 120 Wash is a motorized moving head Wash designed to offer a rich and uniform color palette thanks to its 120 W 4-in-1 RGBW LED. It has different control modes, including DMX (14 channels), Master / Slave mode, automatic programs and music detection, ensuring great versatility in different contexts of use.
It is powered via a powerCON connector with an input voltage of 100 to 240 VAC, facilitating integration into professional configurations. In addition, its LED display simplifies navigation and configuration, allowing you to maximize its potential and reactivity on stage or in installation.
User benefits
  • Versatility of use
  • Rich and homogeneous color range
  • Advanced lighting effects
  • Intuitive interface based on a LED display that simplifies menu vavigation and setup
Areas of use
  • Shows
  • Events
  • Fixed installations
Technical characteristics
  • Lyre Wash
  • Series: IZY
  • Light source: 1 x 120 W RGBW 4-in-1 LED
  • Lifespan of more than 50,000 hours
  • Dimmer: 0 - 100%
  • Movements: Pan 540°, Tilt 205°
  • Control signal resolution: 16 bit
  • Strobe: 25 flashes/s
  • Display: LED screen
  • Control modes: DMX512, Master/Slave, sound, auto
  • DMX channels: 14
  • Power supply: 100 - 240 VAC 50/60 Hz via powerCON
  • Power consumption: 150 W
  • Dimensions: 28.5 x 20 x 14 mm