GP12VDMX - Professional gas projector allowing individual usage of flame pillars or fireballs, 6 m, internal 12 V battery
Explo
SKU: GP12VDMX
Available
1 Available Available in Italian warehouse
Professional gas projector allowing individual usage of flame pillars or fireballs, 6 m, internal 12 V battery
Gasprojector GX2 12V DMX is a professional gas projector for stage effects allowing individual usage of flame pillars or fireballs. Designed for stage effect applications in live music festivals and concerts, clubs and discoteques, television and theater shows, fashion and sport events, rental companies. It has different control possibilities, like the Explo Master module, the RX-1K Gas, an external trigger impulse, or DMX, for simple integration into musical synchronous shows. The effect height goes up to 6 meters. The sturdy built aluminium case makes the gas projector especially well suited for outdoor use. It includes electronic ignition with internal 12V battery, DMX socket, 5m gas tube, 2 different nozzles. Multiple accessories are available, like Aerosole-adapters to allow the usage of either two or four aerosole cartridges as fuel for the GX2. Aerosole cartridges are especially well suited for indoor use, since you not bound to large gas bottles, or gas tubes. A special indoor nozzle allows for optimal use of the cartridge content. Another optional control variant for the GX2 12V is the small radio receiver RX2.1K Gas. It allows for precise ignitions of selected flame effects via radio control. This allows you to add the gasprojector to any automated pyrotechnical show fast and easy.
  • Projector with internal electronics. Comes with an internal 12V lead acid battery, but can be integrated with a 230V power supply instead.
  • Optional DMX: With the optional DMX connectors, the GX2 12V can also be controlled via the DMX protocol and thus easily synchronized with other DMX-compatible devices.
  • Optional RX2-1K GAS: A further optional drive variant for the GX2 12V is the radio receiver RX2-1K gas. It allows precise ignition of the desired flame effects by means of radio control. This allows the gas projector to be installed quickly and easily in automated pyrotechnic shows.
Flame height
2.5 m standard, up to 6 m (depending on the nozzle and gas cylinder)
Gas
Propane/butan gas (5.5 kg, 11 kg or 600ml canister)
Power Supply 12V battery
Gas Access
Euro-Norm, 30mm wrench size
Signal cable
3-pole screened cable with XLR plugs
Certifications CE, .VWG, VDE
Dimensions 260 x 260 x 380 mm