SKU: EVOHAZEBOX2000XL
Available
50 Available items Available in European warehouse
2000 W professional fog machine with integrated flight case, 2000 W heating element, 2000 m3/min flow, DMX control and 5L tank
The 2000 W heater ensures constant output after just 3 minutes of preheating, while the 5-liter tank and extremely low consumption (0.18 L/h) allow for extended sessions without interruptions. The maximum flow rate of 2000 m3/min ensures wide, even coverage without saturating the room.
Compatible exclusively with water-based haze liquids, it offers stable and reliable performance.
User benefits
  • Integrated flight case: quick transport and installation
  • Continuous and uniform fog output
  • Very fast warm-up (3 minutes)
  • Extremely low consumption (0.18 L/h)
  • 5 L tank for extended use
Areas of use
  • Clubs and discos
  • Theatres
  • Live events and touring productions
  • Permanent installations
  • Sound / lighting services
Technical characteristics
  • Max. flow rate: 2000 m3/min
  • Anti-leak plug system
  • Warm-up time: 3 min
  • Heating element: 2000 W
  • Continuous fog production
  • Use with water-based hazer fog fluid only
  • 2 DMX channels
  • LCD screen for setting parameters
  • Tank capacity: 5 L
  • Liquid consumption: 0.18 L/h
  • DMX control of flow rate and fan speed
  • Fuse: 5 A / 250 V
  • Voltage: 230 VAC 50 Hz