SKU: BOOCIRRUS1000
Available
6 Available items Available in Italian warehouse
100 Available items Available in European warehouse
Water-based heavy fog machine, does not require ice, fog output 3200 cuft/min
Technical characteristics
  • LCD screen
  • DMX channels: 2 CH
  • Operating modes: DMX-512, wireless control (remote control included)
  • Warm-up time: 3 min
  • Smoked liquid tank capacity: 1.2 L
  • Only use heavy smoke liquid type BoomTone DJ Heavyfog fluid or Evolite Heavyfog fluid Pro
  • Water tank capacity: 5 L
  • Smoke output: 3200 cuft/min
  • Coverage area: 40 - 70 m2
  • Output of continuous smoke
  • Water level and liquid level indicators
  • Housing: stainless steel in black color, optional flight case
  • Use only distilled water or pure water in the water tank
  • Use only distilled water liquid smokes heavy
  • Input voltage: 240 VAC 50/60 Hz
  • Power consumption: 1000 W
  • Dimensions: 530 x 330 x 420 mm