SKU: EVOHEAVYFOG2000C
2000 W professional heavy fog machine delivered in flight case
Professional fog machine equipped with a 2000 W thermal body, without the need for ice; a more compact version of the HeavyFog 2000 but with the same performance.
Delivered in Flight case.
Technical characteristics
  • Produces thick smoke that stays on the ground
  • Use with heavy smoke liquid such as lowfog only
  • 2 DMX channels
  • LCD screen for settings
  • Heating time: 3 min
  • Heater: 2000 W
  • Production continuous smoke
  • Capacity of the water tank: 7 L
  • Capacity of the tank: 1.1 L
  • Consumption of smoked liquid: 1.30 mL/min
  • Use with water
  • Detector and water level indicator
  • Comes with black and extendable tube (1.5 m) and diffuser
  • DMX control of airflow and fan speed
  • Controllable by DMX, manual, timer, HF remote control
  • Voltage: 220 - 240 VAC 50/60 Hz
  • Power consumption: 2100 W
  • Fuse: 10 A