SKU: EVOHEAVYFOG3000P
Available
50 Available items Available in European warehouse
3000 W high-performance heavy fog machine, quick 3 – 4 minute warm-up time, 25 L water tank, 2.8 L smoke fluid tank
Built with a robust ABS chassis, it generates dense fog that remains at floor level, without need of dry ice. It has a power of 3000 W and a heat-up time of only 3-4 minutes, ensuring rapid operation. The 25 L water tank and 2.8 L smoke fluid tank allow continuous production over an area of ​​up to 250 m2
Customer benefits
  • Indispensable for producing dense and uniform smoke at ground level
  • Rapid heating
  • Wide coverage, up to 250 m2, ideal for large events
  • Self-cleaning system and water level sensor
  • Easy transport and installation
  • Extendable tube for optimal distribution of smoke
  • Consumption adaptable to the duration of the event
Areas of use
  • Weddings
  • Concerts
  • Large events
  • Theatrical productions
  • Cinematic and photographic effects
Technical characteristics
  • Professional ABS heavy smoke machine
  • Produces thick smoke that stays on the ground
  • Covered area: ±250 m2
  • Use with lowfog heavy-smoke fluid only
  • 2 DMX channels
  • LCD display for parameterization
  • Heat-up time: 3 - 4 min
  • Heating element: 3000 W
  • Continuous smoke production
  • Water tank capacity: 25 L
  • Smoke fluid tank capacity: 2.8 L
  • Smoke fluid consumption: 1 - 45 mL/min
  • Use with water
  • Water level sensor and indicator light
  • Supplied with black extendable tube (1.5 m) and diffuser
  • DMX control of fan flow and speed
  • Controllable in DMX, manual, timer, HF remote control
  • Voltage: 230 VAC 50 Hz
  • Fuse: 10 A