SKU: EVOHEAVYFOG4000
Available
50 Available items Available in European warehouse
4000 W professional heavy fog machine delivered in flight case
Professional fog machine equipped with a 4000 W thermal body, without the need for ice, the most powerful of the HeavyFog series. It has 2 smoke outlets, thus facilitating its dispersion and allowing a large area to be covered in a very short time. Just add water (15 L) and heavy smoke fluid for a thick smoke that sticks to the ground. A surprising effect that will sublimate your events. Delivered in Flight case .
  • Professional heavy smoke machine in flight case
  • Produces thick smoke that stays on the ground
  • Use with heavy smoke liquid such as lowfog only
  • 2 DMX channels
  • LCD screen for settings
  • Heating time: 4 min
  • Heater: 4000 W
  • Production continuous smoke
  • Capacity of the water tank: 15 L
  • Capacity of the tank: 2.5 L
  • Consumption of smoked liquid: 9.32 mL/min
  • Use with water
  • Detector and water level indicator
  • Comes with black e x tendable tube (1.5 m) and diffuser
  • DMX control of airflow and fan speed
  • Controllable by DMX, manual, timer, HF remote control
  • voltage: 220 - 240 VAC 50/60 Hz
  • Power consumption: 2100 W
  • Fuse: 10 A
  • DMX addressing and simplified navigation in the menus thanks to its backlit LCD screen
  • Self-cleaning system
  • Dimensions: 835 x 500 x 630 mm