SKU: BOOF1000PRO
Available
14 Available items Available in Italian warehouse
50 Available items Available in European warehouse
1000 W compact smoke machine, 150 m3/min flow
1000 W smoke machine producing an impressive flow of 150 m3/min in such a compact format.
Wired and radio frequency remote control included.
Technical characteristics
  • Compact smoke machine
  • Impressive flow for its size
  • An incredible quality / price / flow ratio
  • Heating body power: 1000 W
  • 3 m wired and HF remote controls included
  • Heating time: about 4 - 5 min
  • Smoke projection: up to 7 m
  • Tank capacity: 1.2 L
  • Flow: 150 m3/min
  • Fixing bracket
  • Voltage 120 - 230 VAC 50/60 Hz
  • Steel shell
  • 5A fuse