SKU: BOOF700FX
Available
100 Available items Available in European warehouse
700 W smoke machine with RGBW light show system
BoomTone DJ F700 FX combines a 700 W dense smoke machine (65 m3/min.) with an RGBW light show for a performance that goes beyond simple fog diffusion, as it creates a magical atmosphere for any type of event. The heating time is approximately 4 minutes and the tank capacity of 0.30 L for significant autonomy before needing to be refilled.
The striking feature of the F700 FX is its different light sources: 9 x 3 W RGBW LEDs, as well as one 10 W RGB LED. Controlling this machine is made easier by music detection, which allows for perfect synchronization with its own rhythms, and from an included remote control.
Ideal for DJs and parties when you are looking for a festive and unforgettable atmosphere.
Technical characteristics
  • Smoke machine with light shows
  • Smoke volume: 65 m3/min.
  • Heating time: approx. 4 min.
  • Tank capacity: 0.30 L
  • Light sources: 9 x 3 W RGBW + 1 x 10 W RGB
  • Control: music detection, remote control included
  • Power consumption: 700 W
  • Fuse: 3 A
  • Supply voltage: 230 VAC 50/60 Hz
  • Dimensions: 240 x 155 x 285 mm