SKU: MACFT3000
Available
100 Available items Available in European warehouse
3000 W smoke machine designed for fire fighters training, 1100 m3/ min flow, controllable by DMX
3000 W smoke machine specially designed for fire fighters training. It produces an impressive flow of 1100 m3/min, controllable by DMX. Very efficient, it will guarantee an ultra-realistic simulation during training. Supplied with 2 remote controls: 1 wired and 1 HF!
  • Professional smoke machine
  • Impressive throughput
  • Unbeatable quality/price/throughput ratio
  • 3000 W power
  • 3 m wire and HF remote controls included
  • DMX-512 controllable
  • Heating time: 5.5 min approximately
  • Projection of smoke: up to 10m
  • Tank capacity: 3 L
  • Flow rate: 1100 m3/min
  • Mounting yoke
  • Voltage 120 - 230 VAC 50/60 Hz
  • Steel hull with fire engine red finish
  • Dimensions (L x W x H): 550 x 340 x 290 mm