SKU: EASY-COB1.2MK2
Available
194 Available items Available in Italian warehouse
Indoor, 600 nit, 15,000:1, 600 x 337.5 mm, 4 kg, high-performance LED panel, high stability, energy-efficient design, accurate flatness adjustment, full front maintenance
User benefits
  • COB Flip Chip technology, for high stability
  • Deep black technology for deeper blacks
  • 15,000:1 contrast!
  • HDR supported (HDR10+ @ 120 Hz on request)
  • High viewing comfort
  • Precise flatness adjustment
  • 40% energy savings
Areas of use
  • Control rooms
  • Conference rooms
  • Exhibition spaces
  • Education
Technical characteristics
  • Pixel pitch: 1.2 mm
  • Pixel density: 640,000 pixel/m2
  • Cabinet resolution (W x H): 480 x 270 pixels
  • Maintenance: full front
  • Cabinet material: die-casting aluminum
  • Brightness: 600 nit
  • Color temperature: 2500 - 9500 K (adjustable)
  • Viewing angle: > 160°
  • Contrast ratio: 15,000:1
  • Deviation of LED luminance center: 0.993%
  • Brightness uniformity:>99.02%
  • Planarity: 0.15 mm
  • Chromaticity non-uniformity: Δu'v' = 0.0039
  • Max. power consumption: 70 W/panel
  • Typical power consumption: 30 W/panel
  • Input voltage: 100 - 240 VAC
  • Cabinet dimensions: 600 x 337.5 x 39.75 mm