P2.84SMD-U - B-STOCK Indoor, IC MB15153, SMD2020, ≥1200 nit, ≥2700 Hz, 500 x 500 mm, 8.8 kg
EGO Display
prices may have variations due to the currency fluctuation
SKU: P2.84SMD-U
B-STOCK Indoor, IC MB15153, SMD2020, ≥1200 nit, ≥2700 Hz, 500 x 500 mm, 8.8 kg
P2.84 LED display with 500 x 500 mm cabinet, SMD2020 LED, MB15153 IC for indoor use (1200 nits).
The size of the single module is 250 x 250 mm, with a resolution of 88 x 88 pixels, while the cabinet resolution is 176 x 176 pixels. The contrast is 2000: 1 and the viewing angle is 140° both horizontally and vertically. The pitch of 2.84 mm suggests a minimum viewing distance of about 2 m. The brightness is adjustable from 0 to 100%.
Technical characteristics
Module specification
  • Pixel pitch: 2.84 mm
  • Pixel configuration: 1R1G1B
  • Type of LED: SMD2020
  • Module size: 250 x 250 mm
  • Module resolution: 88 x 88 pixel
Cabinet specification
  • Pixel density: 123,904 dots/m2
  • Size of cabinet: 500 x 500 x 100 mm
  • Cabinet resolution: 176 x 176
  • Module quantity per cabinet: 4 pcs.
  • Cabinet weight: 8.8 kg
Screen parameters
  • Brightness: 1500 nit
  • Driving mode: 1/22 scan
  • Brightness after calibration: ≥ 1200 cd/m2
  • Contrast: 2000:1
  • View angle (H x V): 140° x 140°
  • Minimum view distance: 2 m
  • Gray scale: ≥ 13 bit
  • Max power consumption: 210 W/pc.
  • Average power consumption: 70 W/pc.
  • Work voltage: 90 - 260 VAC
  • Frame frequency: up to 75 Hz
  • Driver IC: MB15153
  • Refresh rate: ≥ 2700 Hz
  • Brightness adjustment: 0 - 100%
  • Gamma Correction (0 - 5.0)
  • Color temperature: 6500 - 9000 K
  • Control mode: synchronization with PC
  • Control distance: UTP CATSE 100 m, multi-mode fiber 500 m, single mode fiber 15 km
  • Stock temperature: -40 to 85 °C
  • Operating temperature: -30 to 50 °C
  • Operating humidity: 10 - 90% RH
  • Life span: 100,000 h
  • MTBF: 5000 h
  • IP rating (front / rear): IP31 / IP31
  • Flatness of the screen: ≤ 1 mm