SKU: P1.25MNI337
P1.25 Indoor, IC ICN2069, flip chip COB, 600 nit, ≤3840 Hz, IP65 (for front), 600 x 337.5 mm, 4 kg
Mnano II is the new Yes Tech LED display featuring an ultra-small pixel pitch of 1.25 mm that allows a 8K resolution for an ultra-high definition visual experience. Thanks to the advanced fourth generation COB (Chip On Board) technology, it is able to offer unmatched image clarity, wide color uniformity and a contrast ratio up to 10,000:1. The viewing angle, both horizontally and vertically, is 160°. COB technology ensures color consistency over time, offers high anti-collision capability and low power consumption. In addition to the nano-optical black composite coating and matte surface, it also helps minimize batch-to-batch differences for excellent long-term uniformity.
This compact LED display, based on a module of only 150 x 168.75 mm and a 600 x 337.5 mm cabinet for a total of 8 modules, amazes for the quality of the images it is able to show: for example, it supports DCI color gamut management with color uniformity greater than 97%, with 22-bit processing.
User benefits
  • Ultra high definition visual experience (P 1.25 mm)
  • Over 97% color uniformity
  • Energy efficiency
  • High anti-collision capability
  • Excellent long-term uniformity
  • More cabinet options
Areas of use
  • TV studios
  • Conference rooms
  • Retail stores
  • Education centers
  • Indoor exhibition spaces
Technical characteristics
Items Mnano indoor P1.25
 LED encapsulation  Flip chip COB
 Pixel pitch(mm)  1.25 mm
 Module resolution(W×H)   120 x 135
 Module size(mm)  150 x 168.75
Cabinet
 Module quantity per cabinet  4 x 2
 Cabinet resolution(W×H)   480 x 270
 Cabinet size  600 x 337.5 x 39.5 mm
 Weight  4 kg/cabinet
 Pixel density  640,000 dot/m2
 IP grade (front)  IP65
 White balance brightness    600 nit
 Horizontal viewing angle     160°
 Vertical viewing angle    160°
 Electrical parameters
 Power consumption  130/65 W/cabinet
 Working voltage  100 - 264 VAC 50/60 Hz
Processing performances
 Driving method  constant drive
 Frame frequency  50 & 60 Hz
 Refresh frequency  ≥ 3840 Hz
 Control system  Nova Star
 Usage parameter
 Life span  80,000 h
 Working  temperature  -20 to 50 °C
 Working humidity  10 - 90% RH