SKU: P1.9MG6SI21
Indoor, IC DP3254, SMD 4-in-1 common anode, 1000 nit, ≤ 7840 Hz, 500 x 500 mm, 6.7 kg
500 x 500 mm P1.9 MG6S LED display, indoor (1000 nit), IC DP3254, refresh rate 7840 Hz, for rental use. By adopting 4-in-1 common anode SMD LED, the adhesion of single LED can be up to 60/70 N. The anti-collision ability is increased by 50%, as well as the corner protection. This SMD solution is the most reliable and stable for high resolution rental products. Thanks to the customized 4-in-1 SMD LED, with the high-quality control system and HDR technology, you can achieve grayscale output up to over 18 bits for excellent display quality. By properly matching the LEDs, PCB board and mask color, the consistency of the display is better than GOB and COB ones, and the real vision can be restored to the maximum.
User benefits
  • High stability by adopting 4-in-1 LED
  • Impact resistance
  • Efficient heat dissipation
  • Low power consumption
  • Front and rear maintenance
Application areas
  • Indoor concerts
  • Award ceremonies
  • Conferences
  • Indoor sports events
  • Ceiling screen
Technical characteristics
Module
LED encapsulation 4-in-1 common anode
Pixel pitch 1.9 mm
Module resolution(W x H) 128 x 128
Module size 250 x 250 mm
Cabinet
Module quantity per cabinet(W×H) 2 x 2
Cabinet resolution(W×H) 256 x 256
Cabinet size 500 x 500 x 73 mm
Cabinet area 0.25 m2
Weight 6.7 kg/cabinet
Pixel density 262144 dot/m2
IP grade IP50
White balance brightness 1000 nit
Color temperature 6500 - 10000 K adjustable
Horizontal viewing angle 160°
Vertical viewing angle 160°
Electrical parameters
Power consumption 400 / 105 W/m2
Connectors Seetronic
Power supply Megmeet
Working voltage 100 - 264 VAC 50/60 Hz
Processing performance
Driving method constant drive
Scanning method 1/32 s
Drive IC DP3265
Receiving card Nova A8S-N
Refresh frequency 7840 Hz
Control system Nova Star
Usage parameter
Life span 80,000 h
Working / storage temperature -20 to +45 / -30 to +60 ℃
Working / storage humidity 10 to 90% / 10 to 90% RH (no condensation)