SKU: P1.9MWI21
Indoor, fixed installation only, IC DP3265, SMD1515, full black LED, copper wire, Nova A5S Plus, module flash function, 800 - 1000 nit, ≤3840 Hz, 500 x 500 mm, 5.6 kg
P1.9 Mwall LED display, 500 x 500 mm, SMD1515, copper wire, full black LED, for fixed indoor installations (800 - 1000 nit) with contrast of 9000:1. The possible application scenarios are: hotels, schools, shopping centers, multifunctional rooms of companies and institutions, conference rooms, sports facilities, stations and terminals, etc...
Thanks to a die-cast aluminum alloy cabinet, it is lighter than similar products, more precise in structure and offers better flatness of the entire screen. The positioning of the module with a magnetic system allows for greater assembly speed. The magnet is fixed directly on the PCB board, the accumulated tolerance is very small. The cabinet is light and thin, weighing only 5.6 kg per tile and the thickness is 65 mm, for savings in installation costs and space: ideal for wall mounting, it also allows stacking on the ground. The maximum outer arc of the cabinet connection is 5° to meet more needs of screen installation type.
The high refresh rate of 3840 Hz, fast driver decoding response, smooth display effects and 9000:1 contrast enhance the overall image quality for an excellent viewing experience. Wide viewing angle of 160° / 155°, no color difference, reduced pixel pitch to optimize close observation are further features of this LED display. Uniform heat dissipation ensures the long-term durability of the product. The test button can test each module before installation.
User benefits
  • High image quality
  • Lightweight and slim design
  • Quick installation
  • Reliability
Areas of use
  • Hospitality
  • Education
  • Multifunctional rooms in companies and institutions, conference rooms
  • Airports, stations
  • Shopping centers
  • Sports centers
Technical characteristics
 Module
 LED encapsulation   1515
 Pixel Pitch  1.9 mm
 Module resolution (W x H)  128 x 128
 Module size  250 x 250 mm
 Cabinet
 Module quantity per cabinet (W x H)  2 x 2
 Cabinet resolution (W x H)  256 x 256
 Cabinet size  500 x 500 x 65 mm