SKU: P2.6MG12I20
Triangle display indoor, IC ICN2153, SMD1515, full black LEDs, copper wire, 800 - 1000 nit, ≤3840 Hz, 500 x 500 mm, 4.2 kg
User benefits
Areas of use
  • All those in which the Yes Tech LED displays of the Rental & Staging series are used
Technical characteristics
Basic parameters
Operating environment indoor
LED encapsulation 1515
Pixel pitch   2.6 mm
Pixel density   147,456 dot/m2
Weight 4.2 kg/unit
Dimensions  500 x 500 x 73 mm
IP grade IP50
Performance parameters
White balance bightness 800 - 1200 cd/m2
Single LED brightness / chroma calibration yes / yes
Color temperature  6500 - 10,000 adjustable
Frame frequency 50 & 60 Hz
Refresh frequency ≤ 3840 Hz
Using parameters
Life span 80,000 h
Working voltage 100 - 240 VAC 50/60 Hz