SKU: P2.6MG13I20
Sector display indoor, IC ICN2153, SMD1515, full black LEDs, copper wire, 800 - 1000 nit, ≤3840 Hz, 500 x 500 mm, 5 kg
User benefits
Areas of use
  • All those in which the Yes Tech LED displays of the Rental & Staging series are used
Technical characteristics
Module
LED encapsulation 1515
Pixel Pitch  2.6 mm
Module size 250 x 250 mm
Cabinet size  500 x 500 x 71 mm
Cabinet area 0.19625 m2
Weight 4.2 kg/cabinet
Pixel density 147,456 dot/m2
IP grade IP50
White balance brightness 800 - 1200 nit
Color temperature 6500 - 10000 K, adjustable
Horizontal viewing angle  160°
Vertical viewing angle  120°
Electrical parameters
Power consumption 520 / 180 W/cabinet
Working voltage 100 - 264 VAC 50/60 Hz
Processing performance
Driving method constant drive
Scanning method 1/24 s
Frame frequency  50 & 60 Hz
Refresh frequency  ≤ 3840 Hz
Control system Nova Star
Usage parameter
Life span 80,000 h
Working / storage temperature -20 to 45 / -30 to 60 °C
Working / storage humidity(RH) 10 - 90% / 10 - 90% RH (no condensation)