SKU: P2.6MG14I20
Small triangle display indoor, IC ICN2153, SMD1515, full black LEDs, copper wire, 800 - 1000nit, ≤3840 Hz, 250 x 500 mm, 2.5 kg
Right triangle shaped LED display (P2.6 MG14 Indoor), 2.6 mm pixel pitch, SMD1515, full black LED, ICN2153, for indoor use (800 - 1000 nits).
Technical characteristics
Module
LED encapsulation 1515
Pixel pitch 2.6 mm
Cabinet size 250 x 500 x 73 mm
Cabinet area 0.0625 m2
Weight 2.5 kg/cabinet
Pixel density 147,456 dot/m2
IP grade IP50
White balance brightness   800 - 1200 nit
Color temperature 6500 - 10,000 K adjustable
Horizontal viewing angle 160°
Vertical viewing angle 120°
Electrical parameters
Power consumption 420 / 140 W/m2
Working voltage 100 - 264 VAC 50/60 Hz
Processing performance
Driving method Constant drive
Scanning method 1/24 s
Frame frequency 50 & 60 Hz
Refresh frequency  1920 - 3840 Hz
Control system Nova Star
Usage parameters
Life span  80,000 h
Working / storage temperature   -20 to 45 °C / -30 to 60 °C
Working / storage humidity  10 - 90% / 10 - 90% RH (no condensation)