SKU: P2.6MWI21-A10PRO
Indoor, fixed installation only, IC DP3265, SMD1515, full black LED, copper wire, Nova A10PRO, HDR 10, module flash function, 800 - 1000 nit, 3840/7680 Hz, 500 x 500 mm, 6 kg
P2.6 Mwall LED display, 500 x 500 mm, SMD1515, copper wire, full black LED, for fixed indoor installations (800 - 1000 nit) with contrast of 9000:1. The possible application scenarios are: hotels, schools, shopping centers, multifunctional rooms of companies and institutions, conference rooms, sports facilities, stations and terminals, etc...
Thanks to a die-cast aluminum alloy cabinet, it is lighter than similar products, more precise in structure and offers better flatness of the entire screen. The positioning of the module with a magnetic system allows for greater assembly speed. The magnet is fixed directly on the PCB board, the accumulated tolerance is very small. The cabinet is light and thin, weighing only 6 kg per tile and the thickness is 65 mm, for savings in installation costs and space: ideal for wall mounting, it also allows stacking on the ground. The maximum outer arc of the cabinet connection is 5° to meet more needs of screen installation type.
The high refresh rate of 3840 Hz, fast driver decoding response, smooth display effects and 9000:1 contrast enhance the overall image quality for an excellent viewing experience. Wide viewing angle of 160°, no color difference, reduced pixel pitch to optimize close observation are further features of this LED display. Uniform heat dissipation ensures the long-term durability of the product. The test button can test each module before installation.
User benefits
  • Excellent image quality
  • Lightweight and slim die-cast aluminum alloy cabinet
  • High impact and collision resistance
Application areas
  • Hospitality
  • Education
  • Shopping malls
  • Multi-purpose halls of enterprises and institutions
  • Conference halls
 LED encapsulation   1515
 Pixel Pitch  2.6 mm
 Module resolution (W x H)  96 x 96
 Module size  250 x 250 mm
 Cabinet resolution (W x H)  192 x 192
 Cabinet size  500 x 500 x 65 mm
 IP grade   IP20
 White balance brightness   800 - 1000 nit
 Power consumption  450 / 150(W/m2
 Working voltage  100 - 240 VAC 50/60 Hz
 Scanning method  1/24 s
 Driving IC  DP3365s
 Frame frequency  50 & 60 Hz
 Refresh frequency  3840/7680 Hz
 Control system  Nova Star
 Receiving card  Nova A10PRO
Usage parameter
 Life span  80,000 h
 Working / storage temperature  -20 - 45 °C / -30 - 60 °C
 Working / storage humidity (RH)  10 - 90% / 10 - 90 % (no condensation)