SKU: P2.6MWI21-BRIGHT
Available
68 Available items Available in Italian warehouse
P2.6 indoor, fixed installation only, high brightness, IC DP3265, SMD1515 copper wire, black shell white face LED, Nova A5S Plus, module flash function, 3500 - 4000 nit, 3840 Hz, 500 x 500 mm, 5.6 kg
P2.6 Mwall HI BRIGHTNESS LED display of 500 x 500 mm, DP3265IC, SMD1515 copper wire, black shell white face LED, for fixed indoor installations (3500 - 4000 nit) even in the presence of high ambient light, contrast of 9000:1. Possible application scenarios are: hotels, schools, shopping centres, shop windows exposed to sunlight, multifunctional rooms of companies and institutions, conference rooms, sports facilities, stations and terminals, etc...
Thanks to a die-cast aluminum cabinet, it is lighter than similar products, more precise in structure and offers better flatness of the entire screen. The positioning of the module with a magnetic system and the PCB adapt to the cabinet frame, reduce tolerance and improve flatness, as well as allowing greater assembly speed. The cabinet is light and thin, weighing only 6 kg and the thickness is 65 mm, for savings in installation costs and space: ideal for mounting on the wall quickly and easily, it also allows stacking on the ground. The maximum outer arc of the cabinet connection is 5° to meet more needs of screen installation type.
The high refresh rate of 3840Hz, fast driver decoding response, smooth display effects and 9000:1 contrast enhance the overall image quality for an excellent viewing experience. Wide viewing angle of 170°, no color difference, reduced pixel pitch to optimize close-up observation are further features of this LED display. Uniform heat dissipation ensures the long-term durability of the product. The test button can test each module before installation. Seetronic power connector.
Finally, fire resistance can reach V-0, eliminating the risk of incurring sanctions.
User benefits
  • High brightness
  • Clear and detailed images, high contrast
  • Die-cast aluminum alloy cabinet, light and thin
  • Quick installation
  • Uniform heat dissipation for long-lasting durability
Areas of use
  • Hotels
  • Schools
  • Shopping malls
  • Sunlit shop windows
  • Multi-purpose halls of enterprises and institutions
  • Conference rooms
  • Sports facilities
  • Stations and terminals, etc...
 LED encapsulation   1515
 Pixel Pitch  2.6 mm
 Module resolution (W x H)  96 x 96
 Module size  250 x 250 mm
 Cabinet resolution (W x H)  192 x 192
 Cabinet size  500 x 500 x 65 mm
 IP grade   IP20
 White balance brightness   3500 - 4000 nit
 Power consumption  450 / 150(W/m2
 Working voltage  100 - 240 VAC 50/60 Hz
 Scanning method  1/24 s
 Frame frequency  50 & 60 Hz
 Refresh frequency  1920 - 3840 Hz
 Life span  80,000 h
 Working / storage temperature  -20 to 45 °C / -30 to 60 °C
 Working / storage humidity (RH)  10 - 90% / 10 - 90 % (no condensation)