SKU: P3.9MG11I21
Right-angle display indoor, IC ICN2153, SMD2020, full black LEDs, copper wire, 800 - 1200 nit, ≤3840 Hz, 125 x 500 mm, 1.8 kg
Right-angle LED display (P3.9 MG11), 125 x 500 mm, SMD2020, for indoor use (800 - 1200 nits).
User benefits
Areas of use
  • All those in which the Yes Tech LED displays of the Rental & Staging series are used
Technical characteristics
Basic parameters
Operating environment indoor
LED encapsulation 2020 (black)
Pixel Pitch   3.9 mm
Pixel density  65,536 dot/m2
Weight 1.7 kg/unit
Dimensions 125 x 500 x 56 mm
IP grade IP50
Performance parameters
White balance brightness  800 - 1200 cd/m2
Single LED brightness / chroma calibration yes / yes
Color temperature   7000 ±300 K
Pixel center distance deviation < 3%
Brightness uniformity < 97%
Color uniformity within ±0.003 Cx, Cy
Frame frequency  50 & 60 Hz
Refresh frequency  ≤ 3840 Hz
Using parameters
Life span  80,000 h
Working voltage 100 - 240 VAC  50/60 Hz
Max. / average power consumption   480 / 160 W/m2