SKU: P3.9MG12I52
Triangle display indoor, IC MBI5252, SMD2020, 800-1200 nit, ≤3840 Hz, 500x500 mm, 4 kg
Indoor triangular display (P3.9 MG12), 500 x 500 mm, SMD2020 LED. This display can be used with the Magic Stage series to make a variety of creative shapes (e.g. numbers, letters, columns, diamonds, windmills, flowers, hearts, etc.) using the horizontal, vertical and curved connectors.
  • Price with IC MBI5252
  • Pixel configuration: SMD 3 in 1
  • Supply voltage: AC100~240V / 50Hz-60Hz
  • Brightness adjustment: Brightness of R,G,B 256 colours adjustable by software
  • Gray scale: 64G (under 4096 grade scale)
  • Refresh frequency (HZ): ≤1920Hz with MBI5252
  • Operating environmental temperature (C°): -20C°+50C°
  • Operating environmental humidity (HR): 10% -90%
  • Average no failure time (hours): >10,000
  • Life-span (hours): >100,000
  • Malfunction dot rate: <0.00003
  • Ingress Protection for front/back: IP50 (P2.84+P3.9 indoor), IP65 (P4.8+P5.9outdoor)
  • Integrated circuits (IC): MBI5252 (MBI5153on P2.84 indoor)
  • Encapsulation: Nationstar (P2.84+P3.9 indoor),Inteled (P4.8+P5.9outdoor)
  • Connector: Neutrik
  • Display content: Text, graphics, logo, animation, live video, movie, etc.
  • Certifications: CE, CCC, ISO, TUV, ETL
Cabinet
Size 500x500mm
Weight 4 kg
Screen
Pixel pitch 3.9mm
Maximum power consumption 480 W/m2
Average power consumption 160 W/m2