SKU: P3.9MG13I21
Sector display indoor, IC ICN2153, SMD2020, full black LEDs, copper wire, 800 - 1200 nit, ≤3840 Hz, 500 x 500 mm, 5 kg
500 x 500 mm circular sector LED display (P3.9 MG13), SMD2020, indoor (800 - 1200 nit).
User benefits
  • Allows you to create circular LED walls using a total of 4 pieces
Areas of use
  • All those in which Yes Tech LED displays of the Rental & Staging series are used
Technical characteristics
Basic parameters
Operating environment indoor
LED encapsulation 2020 (black)
Pixel pitch   3.9 mm
Pixel density   65,536 dot/m2
Weight 4.9 kg/unit
Dimensions  500 x 500 x 79 mm
IP grade IP50
Performance parameters
White balance bightness 800 - 1200 cd/m2
Single LED brightness / chroma calibration yes / yes
Color temperature  7000 ±300 K
Pixel center distance deviation < 3%
Brightness uniformity < 97%
Color uniformity within ±0.003 Cx, Cy
Frame frequency 50 & 60 Hz
Refresh frequency ≤ 3840 Hz
Using parameters
Life span 80,000 h
Working voltage 100 - 240 VAC 50/60 Hz