SKU: P3.9MG15O21
Quarter display outdoor, IC ICN2065, SMD1515, black shell LEDs, 5500 - 6000 nit, ≤7680 Hz, 250 x 500 mm, 4.2 kg
Right-angle shaped LED display (P3.9 MG15), 3.9 mm pixel pitch, SMD1515, black shell LED, ICN2065, for outdoor use (5500 - 6000 nits).
User benefits
Areas of use
  • All those in which the Yes Tech LED displays of the Rental & Staging series are used
Technical characteristics
Module
LED encapsulation SMD1515 black shell LEDs
Pixel Pitch  3.9 mm
Cabinet
Cabinet size
250 x 500 x 73 mm
Cabinet area  0.125 m2
Weight 4.2 kg/cabinet
Pixel density 65,536 dot/m2
IP grade IP65
White balance brightness before calibration  5500 - 6000 nit
Color temperature  6500 - 10,000 K adjustable
Horizontal viewing angle  160°
Vertical viewing angle  120°
Electrical parameters
Power consumption 650 / 220 W/m2
Working voltage 100 - 264 VAC 50/60 Hz
Processing performance
Driving method constant drive
Scanning method 1/8 s
Driving IC ICN2065
Refresh frequency ≤ 3840 Hz
Control system Nova Star
Receiving card Nova A8S-N
Usage parameters
Life span 80,000 h
Working / storage temperature  -20 to 45 / -30 to 60 ℃
Working / storage humidity  10 - 90 / 10 - 90% RH (no condensation)