SKU: P3.9MWI21
Indoor, fixed installation only, IC ICN2153, SMD2020, full black LEDs, copper wire, 800 - 1000 nit, ≤3840 Hz, 500 x 500 mm, 6 kg
500 x 500 mm P3.9 Mwall LED display, SMD2020, copper wire, full black LED, for indoor fixed installations (800 - 1000 nits) with 9000:1 contrast. Possible application scenarios include hotels, schools, shopping malls, multi-purpose halls of enterprises and institutions, conference rooms, sports facilities, stations and terminals, etc.
With a die-cast aluminum alloy cabinet, it is lighter than similar products, more precise in structure and offers better flatness of the entire screen. The positioning of the module with a magnetic system allows for faster assembly. The magnet is directly fixed on the PCB board, the accumulated tolerance is very small. The cabinet is light and thin, weighing only 6 kg per tile and the thickness is 65 mm, saving installation costs and space: ideal for wall mounting, it also allows stacking on the floor. The maximum outer arc of the cabinet connection is 10° to meet more needs of screen installation type.
The high refresh rate of 3840 Hz, the fast response to driver decoding, the smooth display effects and the contrast of 9000:1 improve the overall image quality for an excellent visual experience. 160° wide viewing angle, no color difference, small pixel pitch to optimize close-up observation are additional features of this LED display. Uniform heat dissipation ensures the long-term durability of the product. The test button can test each module before installation.
User benefits
  • Excellent image quality
  • Lightweight and slim die-cast aluminum alloy cabinet
  • High impact and collision resistance
Application areas
  • Hospitality
  • Education
  • Shopping malls
  • Multi-purpose halls of enterprises and institutions
  • Conference halls
  • Sports facilities, stations and terminals
Technical characteristics
Module
LED encapsulation  2020
Pixel pitch  3.9 mm
Module resolution (W x H)  64 x 64
Module size  250 x 250 mm
Cabinet
Module quantity per cabinet (W×H)  2 x 2
Cabinet resolution (W x H)  128 x 128
Cabinet size   500 x 500 x 65 mm
Cabinet area  0.25 m2
Weight   6 kg/cabinet
Pixel density  65,536 dot/m2
IP grade  IP20
White balance brightness  800 - 1000 nit
Color temperature  6500 - 10,000 K adjustable
Horizontal viewing angle  160°
Vertical viewing angle  120°
Contrast ratio  9000:1
Electrical parameters
Power consumption  480 / 160 W/m2
Working voltage  100 - 264 VAC 50/60 Hz
Processing performance
Driving method  constant drive
Scanning method  1/24 s
Driving IC  ICN2153
Refresh frequency  ≤ 3840 Hz
Control system  Nova Star
Usage parameter
Life span  80,000 h
Working / storage temperature    -20 to 45 °C / -30 to 60 °C
Working / storage humidity  10 - 90% / 10 - 90% RH (no condensation)