SKU: P6.25MG5I51
P6.25 MG5 indoor with IC MBI5124, SMD3528 black LED, 800 nit, ≤ 1920 Hz, 500 x 500 mm, 5.5 kg
MG5 series 500 x 500 mm P6.25 LED display, SMD3528 black LED with 3-in-1 pixel configuration, Nationstar encapsulation, for indoor applications (800 nits).
It uses MBI5124 IC, software brightness adjustment and ghost image elimination function. The refresh rate is > 1920 Hz and the viewing angle is 160° / 120°.
The IP rating is 50 on both the front and rear side.
User benefits
  • Software brightness adjustment
  • Ghost elimination function
  • Lightweight cabinet
Application areas
  • Large-scale events where viewing distance may be long (concerts, etc.)
  • Indoor sports events
Technical characteristics
Cabinet
Size 500 x 500 x 73 mm
Weight 5.5 kg
Screen
Pixel pitch 6.25 mm
Refresh frequency > 1920 Hz
Maximum power consumption 480 W/m2
Average power consumption 160 W/m2
Brightness 800 cd/m2
Brightness adjustment brightness of RGB 256 colors adjustable by software
Driving method 1/10 scan
Viewing angle 160° / 120°
Cabinet resolution 80 x 80 pixel
LED SMD3528 black LEDs
Operating environmental temperature -20 to 50 °C
Operating environmental humidity (HR) 10% - 90%
Average no failure time > 10,000 hours
Life-span > 100,000 hours
Malfunction dot rate < 0.00003
Ingress Protection for front / back IP50
Connector Neutrik
Supply voltage 100 - 240 VAC 50/60 Hz