43BDL3751T/00 - 43", 4K (3840 x 2160), 350 cd/m2, 24/7, Signage Solutions Philips Interactive serie 3000 with Android 13
PPDS
Lek 254.755,00
prices may have variations due to the currency fluctuation
SKU: 43BDL3751T/00
43", 4K (3840 x 2160), 350 cd/m2, 24/7, Signage Solutions Philips Interactive serie 3000 with Android 13
The Philips 43BDL3751T is a 43" interactive display designed to offer an intuitive and dynamic user experience. With a brightness of 450 nits and 24/7 battery life, this versatile PCAP display is also able to reduce energy consumption across the entire range.
Equipped with Android 13 and PPDS Wave support, it does not require an external media player.
User benefits
  • Advanced multi-touch technology
  • Versatile installation, suitable for different applications and spaces
  • 24/7 continuous operation
  • Easy to clean and easy to read thanks to the anti-glare treatment
  • Stylish frameless appearance
  • Advanced content management
Areas of use
  • Retail: shops and shopping malls
  • Information kiosks
  • Education
  • Corporate and meeting rooms
  • Digital Signage
Technical characteristics
Display features
  • Screen size: 42.5" (108 cm)
  • Resolution: 3840 x 2160
  • Brightness: 450 cd/m² (after glass), 500 cd/m² (before glass)
  • Contrast ratio: 1200:1
  • Response time: 8 ms
  • Viewing angle: 178° (horizontal and vertical)
  • Panel technology: ADS
  • Operating system: Android 13
  • Surface treatments: anti-glare and anti-fingerprint coating
Connectivity
  • Audio output: 3.5 mm mini-jack
  • Video input: 2 x HDMI 2.0, display port 1.3, USB-C (with 15 W power delivery)
  • Other connections: micro USB (OTG), 2 x USB 3.0 A, USB 3.0 B, Wi-Fi (2.4 / 5 / 6 GHz), Bluetooth 5.2, Gigabit LAN RJ45, IR (IN/OUT), RS232 (IN/OUT)
  • External control: RS232, RJ45
Convenience
  • Placement: landscape and portrait (24/7), tilted installation up to 30° backwards
  • Screen saving functions: pixel shift, low brightness
  • Built-in speakers: 2 x 10 W
Power
  • Consumption: 65 W (typical), 145 W (max.), < 0.5 W (standby)
  • Energy label class: G
Operating conditions
  • Temperature range (operation): 0 to 40 °C
  • Temperature range (storage): -20 to 60 °C
  • Humidity range (operation): 20 to 80% (without condensation)
  • Humidity range (storage): 5 to 95% (without condensation)