49BDL2105X/00 - 49", FHD (1920 x 1080), 500 cd/m2, 24/7, X-Line video wall with OPS and CMND
PPDS
prices may have variations due to the currency fluctuation
SKU: 49BDL2105X/00
49", FHD (1920 x 1080), 500 cd/m2, 24/7, X-Line video wall with OPS and CMND
Technical characteristics
Picture / display
  • Diagonal screen size: 123 cm, 48.5"
  • Panel resolution: 1920 x 1080p
  • Optimum resolution: 1920 x 1080 @ 60 Hz
  • Brightness: 500 nit
  • Dynamic contrast ratio: 500,000:1
  • Response time: 8 ms
  • Aspect ratio: 16:9
  • Viewing angle (H x V): 178° x 178°
  • Pixel pitch: 0.55926 x 0.55926 mm
  • Display colors: 1.07 B
  • Contrast ratio: 1100:1 (typical)
  • Haze: 3%
Supported display resolution
  • Computer formats:
    • 720 x 400 @ 70 Hz
    • 800 x 600 @ 60/75 Hz
    • 1024 x 768 @ 60/75 Hz
    • 1280 x 768 @ 60 Hz
    • 1280 x 800 @ 60 Hz
    • 1280 x 960 @ 60 Hz
    • 1280 x 1024 @ 60 Hz
    • 1360 x 768 @ 60 Hz
    • 1366 x 768 @ 60 Hz
    • 1600 x 1200 @ 60 Hz
    • 1920 x 1080 @ 60 Hz
    • 640 x 480 @ 60/72/75 Hz
  • Video formats
    • 720p @ 50/60 Hz
    • 1080i @ 25/30 Hz
    • 1080p @ 50/60 Hz
Connectivity
  • Video input:
    • 1 x Display Port1.2
    • 1 x DVI-D
    • 2 x HDMI 2.0
    • 1 x VGA (analogue D-Sub)
  • 1 x audio input 3.5 mm mini-jack
  • 1 x video output DisplayPort 1.2
  • 1 x audio output 3.5  mm mini-jack
  • External control
    • IR (in) 3.5 mm jack
    • 2 x LAN RJ45
    • RS232 (IN/OUT) RJ45
  • Other connections
    • OPS
    • 1 x USB 2.0
    • Thermal sensor
Dimensions
  • Smart insert mount: 100 x 100 mm, 6 x M4 x L6
  • Set width: 1077.6 mm, 42.44"
  • Set height: 607.8 mm, 23.94"
  • Set depth: 93.3 mm (D @ WallMount) / 103.3 mm (D @ Handle), 3.68" (D @ WallMount) / 4.1" (D @ Handle)
  • Bezel width: 2.3 mm + 1.2 mm
  • Wall mount: 400 x 400 mm, M6