55BDL3305X/00 - 55", Full HD, 500 cd/m2, 16/9 Video wall display designed for continuous 24/7 operation, Pure Colour Pro, FailOver, OPS slot, tiling mode
PPDS
SKU: 55BDL3305X/00
55", Full HD, 500 cd/m2, 16/9 Video wall display designed for continuous 24/7 operation, Pure Colour Pro, FailOver, OPS slot, tiling mode
The 55BDL3305X is a 55" Full HD video wall display designed for 24/7 continuous use in professional environments, offering brilliant images with a brightness of 500 cd/m2 and optimized color rendering thanks to Pure Color Pro technology.
User benefits
  • Mode Integrated tiling to create 4K video walls without external hardware
  • Improved color fidelity with Pure Color Pro technology
  • OPS slot for integrating PC or Android modules directly into the display
  • Simplified remote control with CMND & Control via LAN, IR and RS232
Areas of use
  • Retail
  • Corporate
Technical characteristics
Picture / display
  • Diagonal screen size: 138.7 cm
  • Diagonal screen size: 54.5"
  • Aspect ratio: 16:9
  • Panel resolution: 1920 x 1080p
  • Pixel pitch: 0.63 x 0.63 mm
  • Optimum resolution: 1920 x 1080 @ 60 Hz
  • Brightness: 500 cd/m2
  • Display colours: 16.7 M
  • Contrast ratio (typical): 1200:1
  • Dynamic contrast ratio: 500,000:1
  • Response time (typical): 8 ms
  • Viewing angle (horizontal): 178°
  • Viewing angle (vertical): 178°
  • Haze: 25%
Connectivity
  • Audio output: 3.5 mm mini-jack
  • Video input: DisplayPort 1.2, DVI-D, 2 x HDMI 2.0, VGA
  • Audio input: 3.5 mm mini-jack
  • Other connections: OPS, USB 2.0, thermal sensor
  • Video output: DisplayPort 1.2
  • External control: IR (IN) 3.5 mm mini-jack, 2 x LAN RJ45
Convenience
  • Placement: landscape (24/7), portrait (24/7)
  • Tiled matrix: up to 15 x 15
  • Screen-saving functions: pixel shift, low bright
  • Signal loop through: DisplayPort, RJ45
  • Ease of installation: carrying handles, smart insert
  • Network controllable: LAN (RJ45)
Sound
  • Built-in speakers: 2 x 10 WRMS
Power
  • Consumption (typical): 164 W
  • Consumption (max.): 228 W
  • Standby power consumption: 0.5 W
  • Energy-saving functions: Smart Power
  • Energy label class: G
Supported display resolution
  • Computer formats: 720 x 400 @ 70 Hz, 800 x 600 @ 60 / 75 Hz, 1024 x 768 @ 60 / 75 Hz, 1280 x 768 @ 60 Hz, 1280 x 800 @ 60 Hz, 1280 x 960 @ 60 Hz, 1280 x 1024 @ 60 Hz, 1360 x 768 @ 60 Hz, 1366 x 768 @ 60 Hz, 1600 x 1200 @ 60 Hz, 1920 x 1080 @ 60 Hz, 640 x 480 @ 60 / 72  /75 Hz
  • Video formats: 1080p (25 / 30 / 50 / 60 Hz), 720p (50 / 60 Hz), 1080i (50 / 60 Hz), 2160p (25 / 30 / 50 /60 Hz via HDMI / OPS / DP)
Operating conditions
  • Altitude: 0 - 5000 m
  • Operating temperature range: 0 to 40 °C
  • Storage temperature range: -20 to 60 °C
  • Humidity (operation): 20 - 80% RH (non-condensing)
  • Humidity (storage): 5 - 95% RH (non-condensing)
  • MTBF: 50,000 hours
Accessories
  • Optional accessories: edge finishing kit, colour calibration kit, CRD41
Miscellaneous
  • Warranty: 3 years
  • Regulatory approvals: CE, FCC Class A, RoHS, CB, ETL, BSMI
Dimensions & weight
  • Dimensions: 121.13 x 68.21 x 9.78 cm
  • Smart insert mount: 100 x 100 mm & 100 x 200 mm (6 x M4 x L6)
  • Wall mount: 400 x 400 mm (M6)
  • Bezel width (combined): < 3 mm