55BDL3650Q/00 - 55", 4K (3840 x 2160), 400 cd/m2, 18/7, Q-Line Display
PPDS
prices may have variations due to the currency fluctuation
SKU: 55BDL3650Q/00
55", 4K (3840 x 2160), 400 cd/m2, 18/7, Q-Line Display
Connect and control your content via the cloud
FailOver. Ensure your display never goes blank
Easily schedule content from a USB or internal memory
Optional Interact for wireless screen share
Android SoC processor. Native and web apps
Catch the Wave for revolutionary results
Picture/Display
  • Diagonal screen size (metric): 138.7  cm
  • Diagonal screen size (inch): 54.6  inch
  • Panel resolution: 3840 x 2160
  • Optimum resolution: 3840 x 2160 @ 60 Hz
  • Brightness: 400 cd/m²
  • Contrast ratio (typical): 1300:1
  • Dynamic contrast ratio: 500,000:1
  • Response time (typical): 9  ms
  • Aspect ratio: 16:9
  • Viewing angle (horizontal): 178  degree
  • Viewing angle (vertical): 178  degree
  • Pixel pitch: 0.315 x 0.315 mm
  • Display colours: 1.07 Billion
  • Operating system: Android 10
  • Panel technology: ADS
  • Picture enhancement
    • 3/2 - 2/2 motion pull down
    • Dynamic contrast enhancement
    • Progressive scan
  • Haze: 2%
Supported Display Resolution
  • Computer formats: 1920 x 1080, 60 Hz, 1600 x 1200, 60 Hz, 1440 x 900, 60 Hz, 1280 x 1024, 60 Hz, 1280 x 720, 60 Hz, 1280 x 800, 60 Hz, 1024 x 768, 60, 70, 75 Hz, 1680 x 1050, 60 Hz, 3840 x 2160, 60 Hz
  • Video formats: 1080p, 50, 60 Hz, 1080i, 50, 60 Hz, 720p, 50,60 Hz, 2160p, 50, 60 Hz
Connectivity
  • Video input: HDMI 2.0 (x 2), USB 2.0 (x 2), DVI-I (x 1), USB 3.0 (x1)
  • Audio input: 3.5 mm jack
  • Audio output: 3.5 mm jack
  • External control: RJ45, RS232C (in/out) 2.5 mm jack, IR (in/out) 3.5 mm jack