55BDL4107X/00 - 55", FHD (1920 x 1080), 700 cd/m2, 24/7, Video Wall X-Line with OPS
PPDS
KM 8.559,96
prices may have variations due to the currency fluctuation
SKU: 55BDL4107X/00
55", FHD (1920 x 1080), 700 cd/m2, 24/7, Video Wall X-Line with OPS
Professional X-Line IPS 55" FHD 700 cd/m 2 Video Wall Display with automatic backlight control and ultra-narrow 1.7 mm bezel for distraction-free images. Thanks to the increased brightness allowed by custom color temperature settings and advanced color calibration of Pure Color Pro, the contents are more vibrant and bright for stunning realism. The optional CRD50 module is an OPS slot device that delivers all the processing power of Android without the need to use cables to connect to external devices: simply insert it into the OPS slot which contains all the connections necessary to make the module work, including the power supply. The tiling mode allows you to place two or more professional Philips displays side by side and connect them together to create a Video Wall without the need for external devices. 4K content is fully supported, using ad ese mpio four FHD displays. CMND & Control, based on LAN, allows you to perform important functions such as controlling the display inputs and monitoring the display status, while with the FailOver function you avoid showing a black screen when the primary source goes down: the device switches in fact on secondary sources by setting up a sequential list of inputs to ensure that playback is never interrupted.
Display features
  • Display resolution: FHD
  • Diagonal screen size: 54.6" / 138.7 cm
  • Brightness (cd/m2): 700
  • Contrast ratio: 1100:1
  • Display type: LCD
  • Backlight type: direct LED
  • Display resolution (H x V, pixels): 1920 x 1080
  • Aspect Ratio: 16:9
Network features
  • Ethernet (LAN): 2 x RJ-45 for CMND & Control
Inputs & outputs
  • Audio input: 3.5 mm jack
  • Audio output: 3.5 mm jack, external speaker connection
  • External control: RJ45, RS232C, IR
  • USB1: USB 2.0
  • HDMI1, 2: HDMI 2.0
  • DisplayPort 1.2
  • DVI-D
  • VGA
  • Video output: DisplayPort 1.2 (x1), DVI-I (x1)
  • Other connections: OPS
Audio specifications
  • Speakers: 2
  • Audio power output: 20 W (10 + 10 W)
Dimensions
  • Set dimensions (W x H x D): 1212.2 x 683 x 97.7 mm
  • Product weight: 25.33 kg
  • VESA wall mount compatible: M6, 400 x 400 mm