65BDL4050Q/00 - 65", UHD 4K, 500 cd/m2, 16/9, digital signage Q-Line display with Android 10 SoC, PPDS Wave, 24/7
PPDS
SKU: 65BDL4050Q/00
65", UHD 4K, 500 cd/m2, 16/9, digital signage Q-Line display with Android 10 SoC, PPDS Wave, 24/7
The 65BDL4050Q/00 is a 65" UHD 4K LFD designed for digital signage applications requiring high image quality, continuous 24/7 operation, and centralized management. Its 500 cd/m2 brightness and ADS panel ensure excellent visual performance, with uniform colors, wide viewing angles, and a low-reflection surface thanks to 25% haze.
User benefits
  • 24/7 operation, ideal for continuous installation in professional settings
  • 500 cd/m2 brightness for excellent visibility in even moderately lit indoor environments
  • Integrated Android 10, allowing Apps to run without external media players
  • PPDS Wave for remote management, monitoring, and centralized updates
  • Automatic failover to ensure content continuity in the event of source problems
  • Flexible vertical or horizontal installation
  • OPS slot to expand display functionality
Areas of use
  • Retail
  • Corporate: reception areas, meeting rooms, information areas
  • Hospitality: hotels, conference centers, common areas
  • Airports, stations, travel hubs
  • Foodservice
  • Museums, shopping malls, lobbies, and information signage
Technical characteristics
Picture / display
  • Format: 16:9
  • Brightness: 500 cd/m2
  • Contrast ratio (typical): 1200:1
  • Dynamic contrast ratio: 500,000:1
  • Diagonal screen size (metric): 163.9 cm
  • Diagonal screen size (inches): 64.5"
  • Optimum resolution: 3840 x 2160 @ 60 Hz
  • Panel resolution: 3840 x 2160
  • Panel technology: ADS
  • Pixel pitch: 0.372 x 0.372 mm
  • Viewing angle (horizontal): 178°
  • Viewing angle (vertical): 178°
  • Response time (typical): 8 ms
  • Haze: 25%
  • Display colours: 1.07 billion
  • Picture enhancement: 3/2 - 2/2 pull-down, progressive scan, dynamic contrast enhancement
  • Operating system: Android 10
Supported display resolution
  • Video formats: 480i 60 Hz, 480p 60 Hz, 576i 50 Hz, 576p 50 Hz, 720p (50 / 60 Hz), 1080i (50 / 60 Hz), 1080p (50 / 60 Hz), 3840 x 2160 (30 / 60 Hz)
  • Computer formats: 640 x 480 (60 / 67 / 75 Hz), 720 x 400 (70 Hz), 800 x 600 (60 Hz), 832 x 624 (75 Hz), 1024 x 768 (60 Hz), 1152 x 870 (75 Hz), 1280 x 720 (60 Hz), 1680 x 1050 (60 Hz), 1920 x 1080 (60 Hz), 3840 x 2160 (30 / 60 Hz)
Connectivity
  • Video input: 2 x HDMI 2.0, 1 x DVI-I, 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0
  • Audio input: 3.5 mm jack
  • Audio output: 3.5 mm jack
  • External control: RS232C (in/out) 2.5 mm jack, IR (in/out) 3.5 mm jack, RJ45
  • Other connections: micro SD, OPS
  • Signal loop through: RS232, IR loop through
Convenience
  • Placement: landscape (24/7), portrait (24/7)
  • Tiled matrix: up to 3 x 3
  • Keyboard control: hidden, lockable
  • Network controllable: RS232, RJ45
  • Energy-saving functions: Smart Power
  • Remote control signal: lockable
  • Ease of installation: Smart Insert
Internal player
  • CPU: Quad Core Cortex A55
  • GPU: G52 MC1
  • Memory: 16 GB, 3 GB DDR
Sound
  • Built-in speakers: 2 x 10 WRMS
Multimedia applications
  • USB playback picture: JPEG, PNG, BMP, WEBP
  • USB playback video: MPEG 1/2 (1080p 60 Hz), MPEG 4 (1080p 60 Hz), H.263 (1080p 60 Hz), H.264 (4K / 2K 60 Hz), H.265 (4K / 2K 60 Hz), VP8 (1080p 60 Hz), VP9 (4K / 2K 60 Hz)
  • USB playback audio: AAC, HEAAC, MPEG 1/2/2.5 Layer 3, MPEG 1/2 Layer 1, MPEG 1/2 Layer 2
Power
  • Mains power: 100 – 240 VAC 50/60 Hz
  • Standby power consumption: < 0.5 W
  • Energy-saving features: Smart Power
  • Energy consumption EEI Lot5: 77 W
  • Energy label class: E
Operating conditions
  • Temperature (operation): 0 to 40 °C
  • Temperature (storage): -20 to 60 °C
  • Humidity (operation): 20 to 80% RH (no condensation)
  • Humidity (storage): 5 to 95% RH (no condensation)
  • Altitude: 0 - 3000 m
  • MTBF: 50,000 hours
Dimensions
  • Bezel width: 14.9 mm (even bezel)
  • Wall mount: 400 x 400 mm, M8
  • Dimensions (W x H x D): 1462.3 x 837.3 x 68.9 mm (wall mount) / 89.9 mm (handle)