65BDL6005X/00 - 65", 4K (3840 x 2160), 500 cd/m2, 24/7, Video Wall X-Line with OPS
SKU: 65BDL6005X/00
65", 4K (3840 x 2160), 500 cd/m2, 24/7, Video Wall X-Line with OPS
Professional 65" 4K X-Line IPS Video Wall Display with automatic backlight control and 3.5 mm thin bezel for distraction-free images. Thanks to the increased brightness of custom color temperature settings and advanced color calibration of Pure Color Pro, the contents are more vibrant and bright for stunning realism. The optional CRD50 module is an OPS slot device that allows all the processing power of Android without the need to use cables to connect to external devices - simply plug it into the its slot that contains all the connections necessary to make the module work, including the power supply. The tiling mode allows two or more professional Philips displays to be placed side by side and connected them together to create a Video Wall without the need for external devices. are fully supported, using for example four FHD displays CMND & Control, based on LAN, allows you to perform important functions such as controlling the display inputs and monitoring the display status, while with the FailOver function you avoid showing a black screen when the primary source goes down: the device switches to secondary sources by setting up a sequential list of inputs to ensure that playback is never interrupted.
Display features
  • Display resolution: 4K UHD
  • Diagonal screen size: 64.5"/ 164 cm
  • Brightness (cd/m2): 500
  • Contrast ratio: 1300:1
  • Display type: LCD IPS
  • Backlight type: direct LED
  • Display resolution (H x V, pixels): 3840 x 2160
  • Aspect Ratio: 16:9
Network features
  • Ethernet (LAN): 2 x RJ-45 for CMND & Control
Inputs & outputs
  • Audio input: 3.5 mm jack
  • Audio output: 3.5 mm jack, external speaker connection
  • External control: RJ45, RS232C, IR
  • USB1: USB 2.0
  • HDMI1, 2: HDMI 2.0
  • DisplayPort 1.2
  • DVI-D
  • VGA
  • Video output: DisplayPort 1.2 (x1), DVI-I (x1)
  • Other connections: OPS
Audio specifications
  • Speakers: 2
  • Audio power output: 20 W (10 + 10 W)
Dimensions
  • Set dimensions (W x H x D): 1432.6 x 807.6 x 88.8 mm
  • Product weight: - kg
  • VESA wall mount compatible: M6, 400 x 400 mm